SYLWIA CHUTNIK: 'KOBIETY, KTÓRE WALCZĄ'

Redakcja, Informacja własna

2017-11-09

Kobiety, które walczą” to seria inspirujących wywiadów przeprowadzonych przez Sylwię Chutnik z kobietami, które uprawiają sporty walki. Książka porusza najgłębsze emocje i stanowi zbiorowy portret niezwykłych, silnych i ambitnych kobiet, które doskonale odnalazły się w świecie „męskich” sportów.

Dla jednych sport stał się terapią, dla innych profesją, a dla każdej – filozofią, drogą do wewnętrznej siły, świadomości i wolności w każdym wymiarze. Dlaczego atrakcyjne
i młode dziewczyny wybrały tak „niekobiece”, konfrontacyjne i brutalne dyscypliny? Silne, pewne siebie i niezależne – takie są teraz, ale jak wyglądały początki ich drogi?

Wśród rozmówczyń Sylwii Chutnik są zawodniczki: Joanna Jędrzejczyk, Agnieszka Rylik, Sylwia Kusiak, Agnieszka Niedźwiedź, Gabriela Kuzawińska, Iwona Guzowska, Ewa Brodnicka, Sylwia Zaczkiewicz (również trenerka, która prowadzi klub Zaciśnięte Pięści), trenerki: Joanna Piotrowska (WenDo) i Jolanta Wasilewska (krav maga). Oprócz nich autorka rozmawiała z kobietami, które trenują hobbystycznie – pisarką Grażyną Plebanek, dziennikarką, blogerką i pisarką – Małgorzatą Halber oraz Natalią Fiedorczuk
- pisarką, piosenkarką, instrumentalistką i autorką piosenek.

Związek ciała i ducha w sportach walki, przełamywanie barier psychicznych i stereotypów społecznych, terapeutyczny wymiar bezpośredniej konfrontacji oraz krew, pot i łzy na macie, w ringu i w oktagonie – to wszystko znajdziemy w nowej książce Sylwii Chutnik.

Sylwia Chutnik - urodzona w 1979 r. w Warszawie polska kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, pisarka. Jest laureatką Paszportu Polityki w kategorii Literaturaza rok 2008. Była trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike (w 2009 za debiutancką powieść „Kieszonkowy atlas kobiet”, w 2013 za „Cwaniary” i w 2015 za„W krainie czarów”). Jest absolwentką gender studies na Uniwersytecie Warszawskim. Kieruje Fundacją MaMa, zajmującą się prawami matek, należy do Porozumienia Kobiet8 Marca. Jako przewodniczka miejska po Warszawie oprowadza po autorskich trasach śladami wybitnych kobiet. W 2009 roku została laureatką Społecznego Nobla Ashoki.