KIM JEST TRENER BADRA HARIEGO - SAID EL BADAOUI

Paweł Sawicki, Informacja własna

2019-07-19

Informacja o tym, że Badr Hari zmienił trenera jest znana od kilkunastu dni. Osobą odpowiedzialną za przygotowania słynnego Marokańczyka będzie jego rodak, Said el Badaoui. Przyjrzyjmy się nieco sylwetce trenera, którego fani MMA i kickboxingu na pewno kojarzą z występów jego zawodników na największych światowych arenach w tych dwóch dyscyplinach.

Trener Badra Hariego nie jest dużo starszy od swojego podopiecznego, bowiem różnica wieku wynosi zaledwie pięć lat. Swoją przygodę z kickboxingiem el Badaoui rozpoczął w wieku 14 lat i stoczył kilkanaście walk na poziomie krajowym i międzynarodowym. Karierę międzynarodową w kickboxingu rozpoczął w wieku 17 lat i jak sam o sobie mówi, mial talent do tego sportu. W wieku 19 lat przeżył wypadek motocyklowy, który zmusił go do rezygnacji z czynnego uprawiania sportu. W owym wypadku marokański trener doznał poważnego urazu stawu kolanowego oraz mięśni, które do dzisiaj nie wróciły do sprawności sprzed wypadku. Dopiero mając na karku już czwarty krzyżyk chciał powrócić do startów ale ze względu na poziom rywalizacji w Holandii postanowił oddać schedę młodszym fighterom i samemu zająć się pomocą zawodnikom jako trener.

Jego trenerskie credo opiera się o powiedzenie, że jeśli nie jesteś zdrowy to nie zarabiasz. Dlatego najważniejsze w jego pracy jest dobre samopoczucie zawodnika oraz to, żeby treningi nie prowadziły do kontuzji. O skuteczności jego metod trenerskich może zaświadczyć cała plejada zawodników, którzy mu zaufali. Oprócz marokańskich gwiazd kickboxingu, które trenują w jego akademii w Utrechcie, el Badaoui ma pod swoimi skrzydłami również zawodników MMA. W tym miejscu warto nadmienić chociażby weterana japońskiego K-1, uczestnika gal KSW i byłego pretendenta do mistrzowskiego pasa organizacji Bellator, Melvina Manhoefa czy byłą mistrzynię UFC w wadze piórkowej, Germaine de Randamie.

Swoją pracę trenerską rozpoczynał w Amsterdamie w gymie swojego przyjaciela, El Otomani Gym. Z czasem zawodnicy, którzy trafiali pod jego skrzydła, zaczęli odnosić sukcesy międzynarodowe, nie będąc jeszcze zawodnikami A-klasowymi. To skłoniło El Badaouiego do otworzenia swojej akademii kickboxingu w Utrechcie, w której obecnie można spotkać największe gwiazdy kickboxingu i MMA w Holandii. Opróćz wspomnianych już Hariego, Manhoefa i De Randamie pod jego okiem do swoich pojedynków przygotowują się tacy zawodnicy jak: Ilias Bulaid, Mohammed ‘Hamicha Mootje’ Mezouari czy Ilias Ennahachi.

Marokański trener nie zapomina cały czas o podnoszeniu swoich kwalifikacji. El Badaoui jest częstym gościem w irlandzkim SBG prowadzonym przez trenera Conora McGregora, Johna Kavanagha. Jak widać, jego ewolucja powoli zmierza w kierunku MMA i być może w najbliższych latach jego akademia stanie się naturalnym spadkobiercą Golden Glory, który przez lata był uważany za jeden z najmocniejszych klubów MMA w Europie i najmocniejszy klub kickboxingu na świecie.