TRENER ROKU 2019: TOMASZ SKRZYPEK WYPRZEDZIŁ KONKURENCJĘ

Paweł Sawicki, Informacja własna

2020-01-08

Rok 2019 był dla fanów kickboxingu w Polsce rokiem mieszanych emocji. Z jednej strony duże gale, transmitowane przez telewizję, walki na największych światowych arenach, a z drugiej upadek wiodącej polskiej organizacji. W naszym kolejnym podsumowaniu skupiliśmy się na trenerach, którzy odnosili największe sukcesy na ringach zawodowych ze swoimi zawodnikami.

Pod uwagę w tym zestawieniu braliśmy przede wszystkim triumfy o pasy w walkach za granicami naszego kraju. W drugiej kolejności braliśmy pod uwagę wygrane walki poza ojczyzną. W dalszej kolejności stawiamy zwycięstwa w walkach o pasy w Polsce oraz wygrane walki na rodzimych ringach. Oczywiście reputacja rywala ma również znaczenie w przypadku klasyfikacji szkoleniowców. Nie jest to ranking trenerów ani klubów, a nasze subiektywne zdanie dotyczące największych sukcesów szkoleniowców i prowadzonych przez nich zawodników na ringach zawodowych. Występy kickboxerów startujących na zawodach amatorskich oraz w formule półzawodowej nie są brane w ogóle pod uwagę.

Najlepszy trener: ś.p. Tomasz Skrzypek (Fighter Wrocław)

Żaden z polskich trenerów kickboxingu nie miał tak udanego roku na ringach zawodowych jak zmarły szkoleniowiec z Wrocławia. Najpierw zwycięstwo Dominika Zadory z Łukaszem Pławeckim w walce o pas FEN na gali w Lubinie. Kilka miesięcy później ten sam zawodnik został mistrzem drugiej federacji, tym razem DSF Kickboxing Challenge, znów pokonując rywala przed czasem. Dodatkowo praca wykonana z Michałem Turyńskim i ważne walki naszego ciężkiego dodatkowo dodają punkty na korzyść Skrzypka. Właśnie dlatego uznaliśmy, że to założyciel wrocławskiego Fightera miał najlepszy rok ze wszystkich trenerów na ringach zawodowych.

Na miejscu drugim postanowiliśmy umieścić założyciela i trenera warszawskiej Palestry, Łukasza Rolę. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że szkoleniowiec ze stolicy miał doskonały rok, którego uwieńczeniem było zwycięstwo Arkadiusza Wrzoska w Glory. Do tego należy dodać wiktorię Ewy Pietrzykowskiej w walce o koronę damskiej sceny z Iwoną Nierodą oraz wygrane pasy mistrzów Polski PZKB na gali w Lesznowoli min. przez Daniela Kolasińskiego i Mikołaja Kopaniszyna. Czegoś nam jednak zabrakło, by postawić Łukasza Rolę nad Tomaszem Skrzypkiem. Zabrakło cennych zwycięstw poza Polską, a dokładniej zwycięstw Michała Bławdziewicza w Czechach i Michała Polaka we Francji. Zawodnicy Palestry nie wywalczyli też pasów zawodowych organizacji w Polsce. Na osłodę trenerowi zostanie zapewne tytuł najlepszego klubu Polskiego Związku Kickboxingu.

Ostatnie miejsce na podium zajął trener Paco Team Katowice, Witold Kostka. Kolejna uznana marka w polskim kickboxingu, którego nie trzeba przedstawiać fanom. Śląski szkoleniowiec był jednym z autorów zwycięstwa Kamila Jenela nad gwiazdą światowych ringów, Yohanem Lidonem. Oprócz tego Witold Kostka odnosił sukcesy z zawodnikami, których pomagał prowadzić czy to jako trener kadry, czy też reprezentujących jego klub. Szkoda tylko, że poza zwycięstwem nad legendarnym Francuzem zabrakło jeszcze kilku dużych walk zawodników Paco, dlatego uznajemy go jako trzeciego szkoleniowca minionego roku.

Tuż za podium sklasyfikowaliśmy trenera, który ma najbogatszą karierę zawodniczą ze wszystkich. Mowa o Rafale Petertilu, szkoleniowcu Gym-Fight Wrocław. Najważniejsze zwycięstwa w zeszłym roku to wygrane Maksymiliana Bratkowicza w DSF Kickboxing Challenge oraz zdobycie pasa zawodowego mistrza Polski PZKB przez Konrada Delektę, który przygotowywał się w jego gymie. Dodając do tego zwycięstwo Michała Ronkiewicza nad Maciejem ‘Irokezem’ Jewtuszko wychodzi, że na polskich ringach podopieczni Rafała Petertila mieli naprawdę udany rok.

Ostatnie, piąte miejsce w naszym podsumowaniu postanowiliśmy przyznać duetowi, który jest autorem sukcesów Sławomira Przypisa. Mowa tutaj o Robercie ŻytkiewiczuZbigniewIe Sawickim stanowiących o sile klubu ze Świebodzina. Cztery zwycięstwa bez porażki w zeszłym roku to bilans ich najjaśniejszej gwiazdy. Wywalczone dwa pasy, jeden w Niemczech, a drugi w Polsce. To był aktywny i przede wszystkim zwycięski rok ekipy ze Świebodzina, dlatego postanowiliśmy umieścić trenerów w czołowej piątce 2019 roku w zawodowym kickboxingu.

Najlepszy trener:
1. Tomasz Skrzypek (Fighter Wrocław)
2. Łukasz Rola (Palestra Warszawa)
3. Witold Kostka (Paco Team Katowice)
4. Rafał Petertil (Gym-Fight Wrocław)
5. Robert Żytkiewicz i Zbigniew Sawicki (Żytkiewicz Team Świebodzin)