POCZĄTKI K-1 I MISTRZOSTWA POLSKI 2020

Pomimo wysokiego zainteresowania sportem zawodowym i ciągle rosnącą wartością rynków sportów walki, rozwój amatorskich odmian nie stanął w miejscu.  W dobie MMA, walk na gołe pięści czy sambo, klasyczne sporty uderzane mają się świetnie, zarówno w formie zawodowej jak i amatorskiej. Od lat 90 tych Polska miała silną reprezentację w sportach walki łączących uderzenia rękami i nogami. Różnorodne wersje tych sportów zaczęły upowszechniać się wprost proporcjonalnie do ich popularności w mediach. Od  Karate, przez klasyczną odmianę kick-boxingu, Taekwondo, Savate i boks tajski, pomysły zestawiania ze sobą reprezentantów poszczególnych dyscyplin często przynosiły zaskakujące rezultaty. Okazało się, że niezależnie od wagi w której konkurowali zawodnicy decydującą bronią nie były skomplikowane kopnięcia jak obrotówki i kołowrotki, a bardzo proste i skuteczne kopnięcia wycelowane w mięsień czworogłowy – prościej low-kicki.

Dyscypliną, której zawodnicy specjalizowali się w low-kickach jest Muay Thai. Utrzymywali dzięki temu zdecydowaną przewagę w starciach z reprezentantami innych dyscyplin. Nierzadko mistrzowie boksu  tajskiego konkurują w kickboxingu: Neky Holzken, Phetmourakot, Samy Sana, Israel Adesanyia, Yodsonklai, Peter Aerts, Ernesto Hoost, Branko Cikatić to tylko kilka przykładów zawodników u których kombinacja umiejętności pozwala walczyć w dwóch formułach.

Historia K-1 ma swój początek w Japonii, K-1 to właściwie karate full contact. Japońscy organizatorzy chcieli zobaczyć jak będzie wyglądało takie zderzenie stylów w otwartym profesjonalnym Grand Prix. Podobnie jak MMA, K-1 miało być jedynie formą konfrontacji różnych stylów, ale wspomniane wydarzenia pokazały że może rozwijać się jako osobna dyscyplina. W ten sposób powstało K-1 które znamy dzisiaj, umożliwianie kopnięć w nogi,  pojedyncze ataki kolanami okraszone bardzo dynamiczną wymianą bokserską stworzyły jeden z najbardziej widowiskowych sportów walki. Starcia 3 rundy po 3 minuty przypominające te z boksu olimpijskiego jeszcze przyspieszyły tempo walki.

Nieoficjalną stolicą kickboxingu stała się Holandia, i to tamtejszy styl uznaje się za najskuteczniejszy. Wprowadza on charakterystyczną hybrydę uderzeń z Karatę i Muay Thai, wyprowadzane są z miejsca, bez uników, a 3-4 uderzeniowe kombinacje rękoma kończy potężne kopnięcie. Dla przykładu: Joanna Jędrzejczyk była trenowana w boksie tajskim przez Macieja Skupińskiego, po osiągnięciu mistrzostwa w tej dyscyplinie przeniosła się do Holandii aby szlifować umiejętności kick-bokserskie pod okiem Ernesto Hoosta, które doprowadziły ją do mistrzostwa WKN.

Mistrzostwa Polski K1 Rules Seniorów, Juniorów starszych i młodszych, odbyły się w dniach 9-11 października w Ełku. Do walki stawiło się 190 zawodników i zawodniczek trenujących na co dzień w 65 różnych klubach rozsianych po całej Polsce. Najlepszym okazał się „Legion Głogów”, zdobywając łącznie 8 medali. Gratulacje należą się wszystkim zawodnikom i trenerom, którzy wzięli udział w mistrzostwach, poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko.

Walki toczyły się na dwóch ringach, zawodnicy, oprócz płci i kategorii wagowych, podzieleni byli na 3 grupy wiekowe: juniorów młodszych, juniorów starszych i seniorów. 

Mistrzami seniorów w następujących kategoriach wagowych zostali:

K1 Rules / Senior [m] / +91kg – Michał Bławdziewicz

K1 Rules / Senior [m] / -91kg – Kamil Ruta

K1 Rules / Senior [m] / -86kg – Tomasz Konieczny

K1 Rules / Senior [m] / -81kg – Dominik Kaleta     

K1 Rules / Senior [m] / -75kg – Damian Piskorz

K1 Rules / Senior [m] / -71kg – Krystian Topczewski        

K1 Rules / Senior [m] / -67kg – Oskar Siegert

K1 Rules / Senior [m] / -63,5kg – Robert Soboń

K1 Rules / Senior [m] / -60kg – Wojciech Urbanowicz

K1 Rules / Senior [m] / -57kg – Piotr Stępień

K1 Rules / Senior [m] / -54kg – Piotr Woźniak

K1 Rules / Senior [k] / +70kg – Karolina Sobek

K1 Rules / Senior [k] / -70kg – Kamila Bałanda

K1 Rules / Senior [k] / -65kg – Pola Rogala

K1 Rules / Senior [k] / -60kg – Paulina Saczuk

K1 Rules / Senior [k] / -56kg – Barbara Nalepka

K1 Rules / Senior [k] / -52kg – Gabriela Kuzawińka

K1 Rules / Senior [k] / -48kg – Aleksandra Mądraszewska

Zapis walk można znaleźć na stronie PZKB w portalu Facebook.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.